Jakiej formy używać w opisie aukcji i automatycznych mailach

Jeżeli Twój produkt jest kierowany do obojga płci i masz problem czy w opisach aukcji i automatycznych powiadomieniach pisać: Pan, Pani, czy może (moim zdaniem najgorsze) Pan/Pani – staraj się pisać bezpłciowo. Unikaj wyrazów świadczących o płci np. zamiast pisać „będzie Pan/Pani zadowolona” napisz „produkt gwarantuje zadowolenie”.
Jednak, gdy tak się nie da i już musisz użyć formy świadczącej o płci, to zawsze używaj formy męskiej.

Chrzanić parytety czy inne priorytety – najważniejsza jest sprzedaż.
Jak do faceta napiszesz per Pani , to masz jak w banku, że to zauważył i nie jest zadowolony. Żaden facet nie lubi jak go się myli z kobietą! Czyli sprzedaży nie będzie.
Co ciekawe, gdy do kobiety napiszesz per Pan, to ona tego nie zauważy lub nawet gdy zauważy nie uzna tego za obrazę. W końcu świat jest zdominowany przez mężczyzn, i jest to naturalne – instrukcje obsługi też są pisane w rodzaju męskim, a nie czyta ich żaden mężczyzna :).
Może to po prostu dlatego, że kobiece „ego” obraża się na coś zupełnie innego.

Wniosek:

Pisz bezpłciowo lub w płci męskiej.

Jeżeli chodzi formę pojedynczą czy mnogą to już dobierasz dowolnie. Wszystko zależy od towaru, który oferujesz, bo przecież nie zawsze można napisać „Mam dla Pana świetną ofertę”. Czasem, lepiej użyć „Mam dla Państwa …” możesz też „Mamy dla Państwa”.

Dobór liczby zależy od Ciebie Twojego stylu i Twoich upodobań. Jeśli o mnie chodzi, jak zauważyłeś lubię formę „Mam dla Ciebie…” ale to tylko dlatego, że się bezczelnie spoufalam ze swoimi klientami bo lubię to i mi wolno :P
Dzięki czemu dostaję takie komentarze:
„Dzięki za rewelacyjną koszulkę Marcin!!! Świetna jakość i rewelacyjne wykonanie! Wygląda o niebo lepiej niż sobie wyobrażałem. Z pewnością to nie ostatnia koszulka, którą dla mnie zrobiłeś. Pozdrawiam i polecam ! ! ! „

A’propos spoufalania: Zacząłem testować nowy sposób tworzenia grupy stałych klientów zrobiłem FanPage na Facebooku: Marcin robi nadruki.

Jestem ciekaw efektów, jak już będę jakieś miał to oczywiście o tym napiszę, na razie zaledwie 10 osób :)

Miłego Allegrowania i pamiętaj: testuj nowe sposoby zwiększania sprzedaży.
Marcin


4 Comments

 • Hubert

  30 maja 2011

  Trochę bzdury piszesz. Bo jeśli będę używał formy męskiej sprzedając rajstopy bądź kosmetyki np. szminki czy lakiery do paznokci to klientka zdecydowanie może się dziwnie się poczuć.

  Pozdrawiam

 • Tomasz Olszewski

  30 maja 2011

  http://www.facebook.com/pages/Winylowocom/171314656217094

  tę stronkę prowadzę od kilku miesięcy. ponad 130 ludzi to lubi. czy faktycznie się przydaje, tego jeszcze nie wiem, ale na pewno promuje markę. możliwe, że kilka miesięcy to za mało aby stwierdzić czy promowanie działalności na fb coś daje, jedno jest pewne na pewno nie przeszkadza.
  wśród osób są klienci, więc zawsze gdy chcę coś zakomunikować, to wiem, że osoby, które są zainteresowane moją działalnością, będą o tym poinformowane. Po drugie strona na fb pomaga pozbyć się majlingu (oczywiście zasięg jest uzależniony od tego ile osób lubi Twoją stronę), ale jesli masz interesujący tytuł to ludzie klikną z ciekawości i to oni decydują, nie irytują się „spamem” w skrzynce.
  Poza tym jeśli posiadasz stronę i konto, to możesz promować to co na stronie również na swoim koncie, po prostu nowości ze strony udostępniasz na swoim profilu, co daje możliwość zainteresowania innych Twoich znajomych, no i możliwości strony są nieograniczone w przeciwieństwie do możliwości konta osobistego (tylko 5000 znajomych)
  Bardzo fajne są Twoje wpisy (mimo, że ten brzmi szowinistycznie :D ) rozumiem, że tak to działa, że Ty nie wymyślasz reguł tylko o nich informujesz. bardzo dzięki za informacje, którymi się z nami dzielisz.
  Pozdrawiam
  Tomasz Olszewski
  winylowo.com
  (sklep już w czerwcu)

 • Hania

  30 maja 2011

  Także się z tym nie zgadzam, jako kobieta zawsze zauważam i mnie bardzo, bardzo denerwuje jeśli ktoś do mnie pisze Pan zamiast Pani sugerując się rodzajem prowadzonej przeze mnie działalności, dlatego sama pisząc używam bezpiecznego „Państwa”. A i wcale nie uważam,że świat jest zdominowany przeż mężczyzn-tylko facetom się tak wydaje!!!

 • Marcin

  30 maja 2011

  @Hubert, ważny jest pierwszy akapit „Jeżeli Twój produkt jest kierowany do obojga płci (…) staraj się pisać bezpłciowo. Unikaj wyrazów świadczących o płci(..) ”
  Naturalnie jak sprzedajesz rajstopy to ten temat Cię nie dotyczy :)

  Hania, zgadzam się, że kobiety to również denerwuje jak ktoś do nich napisze per Pan, ale czy masz ochotę wybić wszystkie osoby z rodziny do 4 pokolenia osobie która popełni taką gafę ? bo faceci tak mają :P

  Faceci są egocentryczni i bardzo się przejmują tego typu ujmą , kobiety są w tym względzie bardziej wyrozumiałe – czyż nie?

Dodaj komentarz

2 + 3 =