Jak przenieść zainteresowanie z aukcji kończącej się na nowo wystawioną?

Znasz to: Twoja aukcja dobiega końca klienci się rzucają do zakupów i mnóstwo maili z pytaniami. Aukcja się kończy, zostaje wznowiona automatycznie i … nic, cisza, znowu przez 10 dni brak sprzedaży (pomijam sposób z wpisu „Jak sprzedawać skutecznie – aukcje z licytacją”).

Jak to? Przecież było tyle zapytań, tyle osób obserwowało aukcję i nagle odechciało im się kupować?

Już tłumaczę jak to działa.

Klienci wchodzili na Twoją aukcję przez wyszukiwarkę allegro. Twoja aukcja jako, że dobiegała końca, była najwyżej w wynikach wyświetlania. Część chętnych kupiła, a część odłożyła czynność kupna na potem, czyli kliknęła „obserwuj” lub zapisała sobie link do Twojej aukcji gdzie indziej, np. w notatniku.
I Ci zapominalscy którzy mieli kupić, a zapomnieli wchodzą na danego linka i widzą „aukcja zakończona”, robią smutną minę po czym wracają do wyszukiwarki allegro i odnajdują ten sam produkt w kończącej się aukcji u konkurencji :)

Jak nie tracić takich klientów?

Odpowiedzi są dwie:

 1. Spraw, żeby Twoje aukcje codziennie były w gronie tych dobiegających końca – możliwe (dublowanie aukcji), ale ciężkie do zrobienia i kosztowne (14 aukcji z tym samym produktem a i tak ciężko trafić w godzinę). Tylko w przypadku niewielu produktów taka opcja jest opłacalna.
 2. Poinformuj klienta o nowej aukcji!

Wystarczy tuż przed zakończeniem aukcji kliknąć „zmień” przy danej aukcji i dodać krótki tekst.

Ja dawałem taki:
„Ta aukcja dobiega końca, ale wystawiłem nową. Jeżeli nie zdążyłeś dokonać zakupu, serdecznie zapraszam Cię pod adres http://www…….. itd”

Sposób skuteczny, legalny i darmowy. Teraz zapominalscy po wejściu na zakończoną aukcję będą mieli dokładny adres gdzie należy kupić. Dzięki temu sposobowi miałem świetną sprzedaż na koniec aukcji i dobrą na początku aukcji (co nakręcało dalszą sprzedaż).

Niestety sposób ma kilka minusów.

 • musisz pilnować kiedy Twoja aukcja dobiega końca i wykonywać dodatkową pracę – przy dużej ilości aukcji lipa – kupa roboty.
 • musisz wystawić nową aukcję przed upływem starej (czyli nie korzystasz z automatycznego wznawiania aukcji) czyli więcej pracy, ewentualnie w dodawanym opisie daj link do wszystkich Twoich aukcji, ale to zmniejszy skuteczność.

Sposób dokonywania zmian w opisie przed zakończeniem, polecam raczej drobnym handlarzom, nie masowcom, bo codziennie zmieniać opis 300 aukcji to trochę bez sensu :)

Gdy masz 10 aukcji to rozwiązanie jest dla Ciebie, nie marnuj klientów. Daj im to czego chcą na tacy, niech zostawią $ u Ciebie.

Miłego Allegrowania,
Marcin


2 Comments

 • Małgorzata

  1 maja 2011

  Nie wpadłam na to a rada cenna. NA PEWNO ZASTOSUJĘ I WYPRÓBUJĘ

 • Rafał

  1 maja 2011

  Kolejnym minusem jest edycja aukcji przy wznawianiu, bo nic tak nie denerwuje klienta, jak nie ważna wiadomość pod aukcją. Także dochodzi kolejny poświęcony czas.. i tak jak napisałeś.. trzeba operować sporymi kwotami, by ta opcja w ogóle była opłacalna..

Dodaj komentarz

3 + 2 =