Aukcje Allegro – kiedy wystawiać?

Stare przysłowie mówi „Nie ważne jak zaczynasz, ważne jak kończysz”. I taka jest też odpowiedz na pytanie zadane w tytule:

„Wystawiaj tak żeby aukcje kończyły się wtedy, gdy jest największa oglądalność”

Jest tak z prostego powodu: Aukcja jest najwyżej w allegro gdy się kończy, więc niech będzie najwyżej podczas największej oglądalności.

Ponad 5 lat sprzedaży na allegro nauczyło mnie kiedy i w jakich godzinach aukcje kończyć się powinny. Teraz podzielę się tą wiedzą. Pewnie Ameryki nie odkryłem, ale dla mnie ta wiedza miała ogromne znaczenie.
Już za moment wszystko będzie jasne, wszyściutko.
Jeszcze chwilkę wytrzymaj … uwaga jeszcze nie ….. jeszcze nie…..
(werble)
teraz:

Największa oglądalność aukcji w ciągu dnia występuje około godziny 15:00 – 16:00. Powroty ze szkoły i pracy, potem przeciętny Kowalski siada do obiadu lub tv i nabiera siły aby przed położeniem się spać znowu zerknąć na aukcje i zamówić co nieco (czyli w godzinach 20:00– 22:00 jest drugi szczyt).

Wyjątkiem od tej reguły jest poniedziałek.
Poniedziałek to taki szczwany dzień, że największą sprzedaż zaobserwowałem w godzinach 8:30 – 10 :00.
Czemu poniedziałek jest inny zapytacie, otóż odpowiedź jest prosta.
Pan Kowalski w weekend cały czas myślał o zakupie przysłowiowych skarpetek, ale tak go weekend zaabsorbował, że biedaczek nie znalazł czasu lub po porostu nie chciało mu się.
O wszystkim przypomniał sobie natomiast w poniedziałek rano, w pracy, po uruchomieniu komputera wypiciu kawy i przeczytaniu maili, gdy każde zajęcie jest dobre, byleby nie pracować, a idealne jest wtedy dokonanie zakupu i napisanie maila do sprzedawcy.
Tak działa nie tylko Kowalski, ale cała masa ludzi, i wszyscy wyglądają w poniedziałek rano na zapracowanych :)
Głupio by było gdyby Kowalski chciał kupić Twój produkt w poniedziałek, a okazało by się że aukcja zakończyła się w niedzielę wieczorem.

Skoro już jesteśmy przy dniach tygodnia…
Poniedziałek – słaby, oprócz poranka wtedy stopień konwersji jest najwyższy.
Wtorek – ludzie zastanawiają się co kupić.
Środa – już się zastanowili i mogą złożyć zamówienie, łudzą się, że jak zakupią w środę to przed weekendem paczka będzie u nich (czasami tak się zdarza, ale rzadko – samo księgowanie wpłaty to ponad 12h i przesyłka pocztowa 24 – 48 h, a zamówienie jeszcze trzeba przyjąć, maila odczytać, udać się na pocztę itp).
Czwartek – już wiedzą, że paczka do piątku nie dojdzie więc mniej ludzi kupuje (niektórzy nadal się jednak łudzą)
Piątek – średnia sprzedaż i raczej w godzinach popołudniowych, wieczorem większość się bawi, (bawi znaczy ogląda tv lub gra w WoWa)
Sobota – leniwy dzień, oglądalność i sprzedaż zaczyna się jak ludzi wstaną zjedzą śniadanie i takie tam.
Niedziela – już prawie nie weekend, ale jeszcze nie poniedziałek, duża oglądalność , ludzie przeglądają oferty, ale rzadziej kupują, może im się nie chce, a może wiedzą, że zakupią z pracy…

Podsumowując:

 • Poniedziałek – z rana OK
 • Wtorek – słabo
 • Środa – OK
 • Czwartek – słabo
 • Piątek – OK ale tylko popołudniu
 • Sobota – słabo
 • Niedziela – słaba sprzedaż duża oglądalność

Oczywiście w różnych branżach może być inaczej, np sprzedając artykuły dla osób na emeryturze lub rencie nie spodziewajmy się sprzedaży w poniedziałek z rana … chociaż zakupy dla tych ludzi najczęściej dokonują ich synowie, a oni chodzą do pracy, więc i w tym przypadku statystyki mogą się sprawdzić :)

Tak czy inaczej sprawdź czy w Twojej branży rozkład jest podobny, ja na ten temat nie robiłem żadnych naukowych badań, po prostu wystawiałem aukcje w różnych godzinach i obserwowałem.

Jeżeli masz sporo produktów i dużo aukcji zrób tak, żeby nie kończyły się one w jednym czasie.
Raczej jak w hazardzie, postaw na wszystkie możliwości wygranej , niech jedna aukcja kończy się o 15:00 druga o 16:00 trzecia o 20 , czwarta o 21 itd i tak niech każdego dnia kończy się jakaś aukcja. Będziesz miał zapewnioną ciągłość sprzedaży, nie ma nic gorszego niż czekać 2 tygodnie aż zacznie się sprzedaż.

Dodatkowo pamiętaj, że aukcje można dublować. Jeżeli masz jakiś produkt w ciągłej sprzedaży w aukcji kup teraz wieloprzedmiotowej to czemu wystawiasz tylko jedną aukcje? Wystaw ją jeszcze przynajmniej raz w różnych kategoriach, tak żeby Twój przedmiot był w największej oglądalności przynajmniej raz w tygodniu. Każdy przedmiot można wystawić w przynajmniej 3 różnych kategoriach i wszystko zgodnie z ulubionym regulaminem allegro.

To chyba tyle. Mam nadzieję że pomogłem.
Miłego allegrowania.


10 Comments

 • Sebeq

  8 października 2010

  Jak zwykle wiele cennych wskazówek. :)

  Dzięki!

 • Paweł

  8 października 2010

  Dobre , moje doświadczenie w tym kierunku również to potwierdza .

 • Małgorzata

  8 października 2010

  Dzięki- na pewno skorzystam z cennych rad.

 • e.

  15 grudnia 2010

  najlepsze godziny sprzedaży to między 20.00, a 22.00 bezapelacyjnie, 15.00 to nie za dobry pomysł na konczenie aukcji – ludzie wtedy z pracy wracają i obiad jedzą, po obiedzie siesta ;)

  i jeszcze jedno:

  Piątek – kupują i mają pretensje dlaczego w sobotę nie przychodzi paczka, przecież to dzień ‚jak najbardziej pracujący’, a poczty są otwarte. Kiedy po piątkowej wysyłce, towar przychodzi w poniedziałek, piszą: ‚miał być priorytet a przyszło po TRZECH dniach’ :P

  pozdrawiam autora, korzystam z aplona

 • dzidka

  23 czerwca 2011

  podoba mi się,postaram się skorzystać z porady. Pozdrowienia

 • OLAFAND

  25 sierpnia 2012

  Nie zgadzam się z powyższą analizą – dla mnie największa oglądalność to sobotni wieczór oraz niedziela , zdecydowanie największa sprzedaż , pod każdym względem – ilości przedmiotów , wartości przedmiotów itd to wtorek.
  Wystarczy wykupić do menagera sprzedaży dodatkowo „statystyki sprzedaży” i każdy ma taka analizę dla własnej specyfiki od ręki. Myślę , że wystąpią znaczne różnice wynikające z branży i rodzaju sprzedawanych towarów.

 • Marcin

  27 sierpnia 2012

  A ja się zgadzam z Twoją tezą, że u Ciebie jest zupełnie inaczej :)
  To co napisałem to uśrednione dane, każdy musi patrzeć względem swoich aukcji i grupy docelowej, nastolatek korzysta kiedy indziej z internetu niż człowiek po 40.
  I najważniejsze, każdą „teorię” należy sprawdzić w praktyce :)

 • hanqe

  28 czerwca 2014

  Zaobserwowałam największą sprzedaż w poniedziałek, lub we wtorek w godzinach 10:00 – 12:00. Najmniej w piątek – sama raczej nie kupuję w pt, bo wiem, że muszę czekać do wtorku na przesyłkę, więc zaczynam szukać po marketach. Dopiero jak nic nie znajdę, to w niedzielę wieczorem, lub poniedziałek rano kupuję.

 • aga

  12 września 2014

  Ja dopiero zaczynam sprzedaż na większą skalę w serwisie allegro i jestem pewna, że Twoje cenne uwagi na pewno mi się przydadzą – trzeba uczyć się od najlepszych :)

 • Dawid

  20 lutego 2015

  Ja u siebie zaobserwowałem (branża budowlana), że sobota, niedziela jest słabymi dniami. Najlepsza sprzedaż w budowlance to poniedziałek, wtorek, piątek.

Dodaj komentarz

9 + 2 =